Het Huis BlanckeAuteur: Wim BusserProduceren voor één afnemer. Schrikbeeld of droomwens? En wat als die afnemer dan ook nog deel uitmaakt van dezelfde onderneming? Gedelegeerd bestuurder Christian Blancke en productieverantwoordelijke Eddy Sienaert staan daar niet zo bij stil. ,,Wij produceren weliswaar uitsluitend voor onze eigen groothandels, maar daar moeten we gewoon concurreren met de andere aanbieders.”
Het ‘huis’ Blancke is gekend in heel België. Van huis uit – sinds Jerome Blancke zich in 1913 als één van de eerste spekslagers vestigde aan de Langlevenstraat te Brussel – als producent van fijne vleeswaren. In nog bredere kring als slagerij- en horecagroothandel met vestigingen in Anderlecht, Luik en Moeskroen. ,,Een zesde deel van de totale groothandelsomzet behalen we met onze eigen, in Huizingen geproduceerde vleeswaren,” vertelt Christian Blancke.
VERANDERINGEN We hebben al kennis gemaakt met oprichter Jerome Blancke, maar zijn zonen Walter en Carlos zijn degenen die in 1963 de firma Blancke oprichten. Aanvankelijk ligt het accent op gekookte hammen. Walter legt zich toe op de productie en Carlos draagt de verantwoordelijkheid voor in- en verkoop. Zo’n 25 jaar later verlaat Carlos Blancke het familiebedrijf en leren wij hem persoonlijk kennen als aimabel directeur en krachtige motor van de toentertijd noodzakelijke aanpassingen van de slachthuizen in Anderlecht. Christian, de huidige zaakvoerder, is de zoon van Walter. Veranderingen, die hun schaduw vooruitwerpen in de 21e eeuw, doen zich voor in de jaren negentig. Naast de Brusselse grossierderij tegenover het Anderlechtse slachthuisterrein verwerft Blancke de groothandel Spaens & Rossius in Luik. In Moeskroen opent Blancke een zelfbedieningsgroothandel, die zich vooral richt op de horeca. Brussel en Luik zijn niet alleen zb-groothandels, maar leveren de bestellingen met eigen vracht- en bestelauto’s ook uit.
HUIZINGEN Een grote verandering was, nu zo’n elf jaar geleden, de verhuizing van de vleeswarenproductie uit het Anderlechtse ‘vleeskwartier’ naar het industrieterrein van Huizingen in de Brusselse periferie. Een bestaand bedrijfspand kon hier worden overgenomen. ,,We zitten plezierig ruim in ons jasje. Ondanks dat er sprake is van een forse productiegroei, hebben we hier nog uitbreidingsmogelijkheden,” vertelt Christian Blancke. Om die te benutten, kijkt hij ook met een schuin oog naar Nederland. Het productengamma van Blancke is even bijzonder als uitgebreid. Alleen al op het gebied van hammen maakt Blancke een veertigtal variëteiten, waarvan namen als Elite, Creuset, Blancke en Bourgondisch staan voor topniveau. De ambachtelijke kookhammen Elite en Creuset bijvoorbeeld zijn met uitsluitend uit zout en kruiden samengestelde pekel adergespoten hammen, gekookt in eigen vleessap en licht gerookt.
WILD Met uitzondering van de verduurzaamde soorten, gaat Blancke wat zijn vleeswarenproductie betreft geen zee te hoog. Casselers, speksoorten, bacon en filet d’Anvers zijn belangrijke producten uit de zouterij. Kookworstsoorten, pensen, vleesbroden, cervela’s, frankfurters en andere knakkers vliegen voorbij. We gaan voor kopbereidingen van pres-, via Gentse- tot Beughelkop, afgewisseld door de Hure uit Parijs en uit Lyon en eindigend met Tortue met kalfskop of varkenstong. De tour is verre van compleet en nog lang niet afgelopen. We hebben de leverbereidingen nog te goed. Pasteien, terrines en patés in allerlei maten en vormen. Een brede basis, die een elke maand wisselend thema- of seizoensassortiment kent. Van room tot grof. Van Palerme of Brabantse Hoeve tot de gebakken Pajot of Ketjes. En wij kwamen eind van het jaar. Zes soorten wild in of op een ongekend aantal vormen. ‘Gegarandeerd met meer dan 50 procent wild.’ En dan vullen Eddy Sienaert en zijn team in deze periode ook nog kippen, kalkoenen, eenden en speenvarkens op.
TWEEDE POOT ,,Omdat wij tot op heden uitsluitend onze eigen groothandels bedienen, hebben we via de verkoopmedewerkers een heel direct contact met onze klanten,” aldus Christian Blancke. ,,Dat werkt naar twee kanten. Enerzijds kunnen we de eigen producten nadrukkelijk onder de aandacht brengen en anderzijds zijn we in staat om snel te anticiperen op klantenwensen.” Dit brengt ons tenslotte bij de tweede poot onder de onderneming Blancke: de (zelfbedienings)groothandels in Brussel (Anderlecht), Luik en Moeskroen, van waaruit praktisch heel België wordt bestreken. Christian: ,,We voeren assortimenten in voor dit type groothandel alle denkbare categorieën. Vleeswaren, zuivel, conserven, dranken, diepvries en dergelijke. Inclusief non-food, waaronder ook slagerijmaterialen, meer dan 12.000 artikelen. Atypisch en terug te voeren op onze roots is het hoge omzetaandeel van vleeswaren. Dat ligt rond de 50 procent. Inderdaad, vrijwel alle bekende merken zijn daarin vertegenwoordigd.”
Cash & carry De ingang van de Brusselse cash & carry van Blancke ligt aan de Passerstraat in Anderlecht. Er wordt momenteel volop verbouwd en uitgebreid. In 1992 wordt Blancke eigenaar van Spaens & Rossius te Luik. In 1999 verhuist deze zelfbedieningsgroothandel naar een nieuw pand in Grace-Hollogne, vlakbij de snelweg. Op de Moeskroense Internationale Markt vestigde Blancke zijn derde cash & carry, vooral gericht op de horeca. In 2000 brandt het overdekte complex af en wordt tijdelijk onderdak gevonden in de gebouwen van Louis de Poortere. In januari 2006 neemt Blancke MIM zijn stek (cellen 19, 20 en 21) in de nieuwbouw van de Moeskroense Internationale Markt, gelegen aan de Dujardin Bostoen Dreef nr. 1, in gebruik. De vestigingen in Luik en Moeskroen worden dagelijks vanuit Brussel bevoorraad.
| |
Trefwoordenlijst voor meer informatie |