Halve eeuw KoppensAuteur: Wim Busser Het jaar 2011 is een mijlpaal voor GEA Convenience-Food Technologies (GEA CT), zoals het voormalige Convenience Food Systems (CFS) in Bakel na de recente overname door GEA thans heet. De onderneming vierde het vijftigjarig bestaan van Koppens, de Brabantse onderneming die aan de basis stond van hetgeen in de afgelopen 50 jaar is gerealiseerd.
Koppens in Bakel werd in 1961 opgericht door Wim en Nelly Koppens. Met de productie van tafels en transportbanden voor slagers en bakkers was Koppens van aanvang aan actief voor de voedingsmiddelenbranche. De eerste stap in de snackindustrie werd gezet toen Jan Bekkers aan Koppens vroeg een machine te ontwikkelen voor de productie van frikandellen. Tegen het einde van het decennium was de productreeks van Koppens uitgebreid met mengmachines, deeg- en paneermachines, kookketels en koeltunnels.
BUITENLANDSE GROEI De zeventiger jaren werden voor Koppens gekenmerkt door groei, met de eerste vormmachines, de eerste exportorders, de eerste buitenlandse vertegenwoordigers en een gestaag groeiend aantal werknemers. Eind zeventiger jaren werkten er 50 mensen bij het bedrijf en werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe fabriek. Er werden ook frituurovens aan het productiegamma toegevoegd. De snackindustrie nam in deze periode een hoge vlucht door de fastfoodtrend die overwaaide uit Amerika.
EINDE FAMILIEBEDRIJF Begin jaren ‘80 volgde de verhuizing naar een nieuw bedrijfspand aan de Beekakker in Bakel, waar het hoofdkantoor van GEA CT nog steeds gehuisvest is. Het bedrijf kreeg een koninklijke onderscheiding voor innovatie en technologie en de oprichters Wim en Nelly Koppens werden geridderd. De eerste buitenlandse kantoren werden geopend in de VS, Engeland, Noorwegen en Singapore. De 1000e vormmachine verliet de fabriek en de productreeks werd uitgebreid met vriezers. Aan het einde van dit decennium werd Koppens overgenomen door het Zweedse Alfa Laval, waardoor een einde kwam aan het tijdperk van een familiebedrijf.
VORMING CFS In de daaropvolgende jaren werd de groep uitgebreid met Krämer+Grebe (snijmachines en Tiromat dieptrekkers) en Aquarius (verpakkingsmachines). Alfa Laval fuseerde met Tetra Pak en nog voor het decennium ten einde was, werd deze activiteit een spin-off in de vorm van Convenience Food Systems (CFS). De MultiFormer en de CookStar-oven werden geïntroduceerd en CFS werd uitgebreid met nog meer respectabele namen, waaronder Dixie Union (snijden en verpakken), Wolfking (vermalsers en mengmachines), Belam en Scanio (marineren). Hierdoor veroverde CFS een sterke positie in de wereldwijde vleesverwerkende industrie, die steeds verder consolideert.
GEA CT Afgelopen jaar vierde CFS een totaal van 300 jaar ervaring van zijn merken. De bedrijven die nu samen GEA Convenience-Food Technologies vormen, zijn verantwoordelijk voor vele innovatieve ontwikkelingen in de vleesverwerkende industrie en deze traditie wordt ook nu nog voortgezet. In 2010 werden op de IFFA in Frankfurt maar liefst tien nieuwe producten gepresenteerd. CFS maakt dankzij de overname door de GEA Group nu deel uit van één van de grootste systeemleveranciers in de voedselindustrie en de energiemarkt. Behalve Convenience-Food Technologies (GEA CT), zijn er ook segmenten die zich richten op Farm Technologies, Heat Exchangers, Mechanical Equipment, Process Engineering en Refrigeration Technologies. De GEA Group heeft 20.000 mensen in dienst en genereerde in 2010 een omzet van ongeveer 4,4 miljard euro.
| |
Trefwoordenlijst voor meer informatie |